Tavan dekorasyonu (Asma Tavan, Spot Tavan)

İç mekan dekorasyonu tabadan tavana kadar bir çok noktada kullanılan farklı ürünler ile göze çarpıyor. Geçmiş dönemlerde önemsiz olan tavan dekorasyonu, son zamanların en köklü değişikliğe uğrayan alanı haline geldi. Yeni nesil dekorasyon ürünleri farklı renk ve özellikleri ile mekanların tarzını değiştiriyor.

Özel Tavan dekorasyonu

Özel Tavan dekorasyonu

Tavan dekorasyonunda tahmin edilemeyecek değişiklerden biri renkli hale gelmesi. Özellikle niş yapımı ün kazanmasından sonra tavana uygulanan nişler duvarlar ve mobilyalar ile uyumlu renklere bürünüyor. Nişlerin içerisine yerleştirilen spot ışıklar tavanda bambaşka bir hava yaratıyor. Tavan dekorasyonu ve tadilatı kolay gibi gözükse de ev içerisinde yapılacak en köklü ve en zor tadilatlardan biridir. Ustalık isteyen bu değişimde mutlaka uzman ekip ve iç mimardan destek alınması doğru olacaktır. Asma tavan olarak dekore edilmiş tavanlar sadece spot ışıklar ile değil, gömme led ışıklandırma ile de oldukça hareketli ve dikkat çekici hale dönüştürülüyor. Tek bir renk veya renk değiştirme özelliği olan ışık bantları genellikle odanın tüm tavan çevresine donatılıyor. Spot ışıklarda olduğu gibi loş ışık vermesinin yanı sıra, elektrik tasarrufu da sağlayan led ışıklandırmalar dekore edilen noktanın havasını tamamen değiştiriyor. Salonlarda sık kullanılan tavan dekorasyonu, son zamanlarda ışık dağılımının oldukça önemli olduğu mutfaklarda da tercih edilmeye başlandı. Asma tavan ile indirilen tavanların belirli noktalarına özellikle tezgah bitimi ve yemek masası üzerine spot ışıklandırmalar yerleştiriliyor. Işığın dağıtılması hem ekonomik, hem de amaca uygun ışıklandırma fırsatı yaratıyor.

Tavan dekorasyonu yapılması sadece uzman kişiler tarafından yapıldığında anlamlı ve hoş oluyor. Alçı çekmek ve asma tavan yapmak oldukça zor ve meşakkatli bir iş. Tavanda yapılacak değişiklikler uzman gözü ile değerlendirildikten sonra gerçekleştirilmesi de oldukça önemli. Yapılan değişimin sonradan düzeltilmesi yapılmasından daha zor olduğunu unutmamalı.

Şık Tavan Dekorasyonu - Dekorasyon